Wydział Rzeźby to najstarszy wydział Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Nasza centralna siedziba to Spokojna 15, tam znajdziecie dziekanat i pracownie specjalistyczne. Oprócz tego nasze pracownie znajdują się na Wybrzeżu Kościuszkowskim 37 i Krakowskim Przedmieściu 5. Mamy wspaniałą kadrę dydaktyczną składającą się z praktykujących artystów i artystek. Dzielą się oni swoją wiedzą i doświadczeniem bezpośrednio, poprzez mistrzowskie korekty. Każda korekta to cenna wymiana, rozmowa. Nasz wydział dba o partnerskie relacje i indywidualne podejście do studentów_ek.
Stawiamy przede wszystkim na działanie, wszak tylko praktyka czyni mistrza. Nie unikamy teorii ani nowości. Tylko u nas można zawodowo przycinać, lutować, przygważdżać, spawać, dolewać i odlewać bez ograniczeń – tworząc, kreując i ucząc się od najlepszych. Na Wydziale Rzeźby dbamy o bezpieczeństwo na stanowisku pracy, a po jej wykonaniu umożliwiamy komfortowy wypoczynek. Czy wiecie, że mamy kanapy w swoich salach wykładowych?
Co po studiach na Wydziale Rzeźby? Współpraca z architektami_tkami, projektantami_tkami, scenografami_kami, konserwatorami_kami. Działamy w mennicy i biurze kryminalnym, są wśród nas twórcy_czynie animacji i gier komputerowych, animatorzy_rki 3D, projektanci_tki kostiumów, dekoratorzy_rki wnętrz. Oferujemy naprawdę szeroki wachlarz możliwości profesjonalnych, ograniczeniem może być tylko własna wyobraźnia.
„Na Wydziale Rzeźby dużą wagę przywiązujemy do zajęć praktycznych i technologicznych. Oferta programowa jednolitych magisterskich studiów stacjonarnych obejmuje szeroki wachlarz możliwości kreacyjnych. Po zaliczeniu zajęć propedeutycznych, takich jak podstawy rzeźby, rysunku, projektowania przestrzennego, sztukatorstwa, dokumentacji i kreacji cyfrowej czy anatomii, osoby studiujące mogą wybierać między czterema pracowniami dyplomującymi Rzeźby, trzema pracowniami Rysunku (Pracownią rysunku i malarstwa, Pracownią rysunku interdyscyplinarnego i Pracownią graficznych form przestrzennych), pracowniami technologicznymi (Brązem, Ceramiką, Drewnem i Kamieniem) oraz trzema specjalizacjami (Medalierstwem, Rzeźbą w przestrzeni społecznej i Rzeźbą w przestrzeni cyfrowej). Nasza kadra dydaktyczna dzieli się ze studentkami i studentami swoją wiedzą i doświadczeniem podczas zajęć praktycznych i konsultacji. Pragniemy znaleźć właściwą relację między tradycyjnymi, a współczesnymi metodami kształcenia; między bogatą spuścizną historyczną, a potrzebą eksperymentu, który wiąże się z podjęciem świadomego ryzyka twórczego. Stosujemy metody, które pomagają studentkom i studentom stopniowo, ale konsekwentnie otwierać się na współczesną narrację artystyczną. Staramy się, żeby osoby studiujące zdobywały i doskonaliły zarówno umiejętności techniczne, jak i intelektualne.
Dbamy o to, aby indywidualne predyspozycje twórcze każdej studentki i studenta, nie ulegały zatracaniu, ale rozwijały się w przemyślanym procesie kształcenia. Tworzymy, dyskutujemy, spieramy się, a wszystko po to, by wspólnie kształtować przyszły obraz Rzeźby. Skuteczność takiego działania potwierdzają liczne sukcesy naszych absolwentów, zarówno na arenie krajowej jaki i międzynarodowej.
Serdecznie zapraszamy do studiowania na naszym wydziale oraz na nasze konta w mediach społecznościowych”.
— Dziekan Wydziału Rzeźby, dr hab. Rafał Rychter, prof. uczelni
Fot.: Jakub Wróblewski, Antoni Domański